Lješnjak i orašasti plodovi su kulture nove generacije

Lješnjak i orašasti plodovi su kulture nove generacije

Za potrebe bh. tržišta na teritoriji naše zemlje proizvede se samo 10% potrebnih količina lješnjaka i orašastih plodova, dok se 90% uvozi. Upravo to daje domaćim proizvođačima priliku za plasman proizvoda bez ikakvih problema. 

Posebna prednost proizvodnje se ogleda u skladištenju plodova, koji na suhom mjestu mogu ostati i godinu dana, a da ne izgube kvalitet.

Ukoliko imate prazne, neiskorištene i zapuštene livade, zasadite ih lješnjakom, orahom ili kestenom”, savjetuje Evelin Genjac, magistar agronomije iz Visokog, koji se već 11 godina bavi uzgojem i prodajom sadnica orašastih plodova.

Pet godina brzo prođe, a lješnjak tad obilno nagrađuje uloženo strpljenje i ideju. Cijena orašastih plodova se drži na oko 20 KM po kilogramu već 25 godina te je i više nego stabilna za siguran uzgoj. 

-Naš sagovornik od 2015. godine ima i rasadnik u kojem proizvodi sadnice lješnjaka, kestena, oraha i pistacije, a u ponudi su i stručne usluge projektovanja nasada te sadnje i instaliranja sistema navodnjavanja, piše AgroKlub.ba.

Imamo iskusne kalemare, koji vrše kalemljenje oraha, lješnjaka i kestena. Uz sadnice nudimo i kroz cijelu godinu vršimo održavanje plantaže, u vidu programa zaštite i prihrane sadnica“, kaže Genjac.

U njegovom timu se nalaze inžinjeri i magistri poljoprivrede, ljudi sa dugogodišnjim iskustvom, kalemari, proizvođači, što potvrđuju i zavidni rezultati koje su postigli za ovih sedam godina otkako su osnovali rasadnik. Iza njih stoji više od 50 podignutih plantaža lješnjaka i oraha u BiH, a svojim klijentima nude siguran otkup proizvoda preko saradnika iz EU.

Sadni materijal sa certifikatom smo uvozili iz Mađarske, Turske i Srbije, ali u zadnjih nekoliko godina smo u saradnji sa partnerskim rasadnicima razvili naše sadnice u BiH. Uzgajanje orašastih plodova ima veliku prednost. Ne zahtjeva mnogo truda prilikom održavanja, niti mnogo prskanja kroz zaštitna sredstva“, dodaje.

Lješnjak nije zahtjevna kultura, potrebno je da pH kiselost tla bude blago kisela, oko šest, i da zemljište ima srednje vrijednosti mikro i makroelemenata kao što su azot, fosfor, kalij te humusa i organske materije. Zemljišta na području Bosne i Hercegovine uglavnom zadovoljavaju parametre, no potrebno je uraditi analizu kako bi znali sa sigurnošću. Na jedan dunum staje oko 80 sadnica lješnjaka.

U budućnosti planiraju zaokružiti kompletan proces uzgoja orašastih plodova – od sadnice do plasiranja. Na taj način bi iskoristili svaki segment ploda, bez bacanja ičega, žele iskoristi čak i ljusku od koje bi pravili pelet, a na izradi mašina za proizvodnju peleta već rade.

Stvaramo krug jakih i povjerljivih proizvođača širom BiH, sa rasadnicima sadnica prve klase, otkupnim stanicama i savjetodavnim službama agronoma. Na osnovu svega ovoga možemo slobodno reći da su lješnjak i orašasti plodovi kulture nove generacije i budućnost u BiH“, ističe Evelin.

Iako je sjedište firme u Visokom, proizvodni pogoni za preradu orašastih plodova su smješteni u susjednom Ilijašu. U širokoj lepezi proizvoda na bazi lješnjaka, možemo naći: lješnjakovo ljekovito ulje, lješnjakovo brašno, lješnjakov krem, lješnjak puter, hurme od lješnjaka, lješnjak u medu, mix orašastih plodova u medu i lješnjak bombonjere.

Na Facebook stranici Uzgoj i prodaja sadnica oraha i lješnjaka u BiH pored certificiranih sadnica, možete pronaći i savjete kada je riječ o projektovanju, podizanju i održavanju plantaže.

Previous Interesovanje talijanskog čitateljestva za roman bosanske autorice udvostručeno s početkom rata u Ukrajini
Next Rezultati genetičke analize: Nema razlike između nas, danas, i naših predaka srednjevjekovne Bosne!

You might also like

MADE IN BOSNIA-387

Sprind u prošloj godini na tržište plasirao 20 novih proizvoda

Sprind, sarajevska prehrambena industrija, je na domaće tržište u toku 2014. godine plasirao 20 novih proizvoda, u kategorijama zaliveni kolači, svježi kolači i jufke. I u ovoj godini Sprind planira širiti

Ekonomija/Biznis

U Bos. Krupi uskoro proizvodnja madraca, posao za 30 radnika

Početkom iduće kalendarske godine u Bosanskoj Krupi bi s radom trebalo da započne tvornica za proizvodnju madraca u kojoj bi bilo zaposleno oko trideset radnika. Investitor ovog projekta je preduzeće

Ekonomija/Biznis

Za bosansko električno vozilo stižu narudžbe iz Njemačke

U godini koja je iza nas, Bosna i Hercegovina se svrstala u listu evropskih zemalja čiji su inženjeri osmislili i finalizirali prvo bosanskohercegovačko električno vozilo. Riječ je o grupi mladih