Objavljena Arhitektonska mapa čaršijskih i mahalskih džamija iz osmanskog perioda u Sarajevu

Objavljena Arhitektonska mapa čaršijskih i mahalskih džamija iz osmanskog perioda u Sarajevu

 “Arhitektonska mapa čaršijskih i mahalskih džamija iz osmanskog perioda sačuvanih na području Sarajeva” publikacija je s kojom je izdavačku djelatnost nastavio Kantonalni zavod za zaštitu kulturno-historijskog i prirodnog naslijeđa Sarajevo.

Mapa pokazuje ne samo monumentalna i najznačajnija ostvarenja sakralne islamske graditeljske baštine, nego i sve džamije i mesdžide u sarajevskim mahalama. Autori su saradnici Zavoda, arhitekte Zaila Uzunović i Damir Hodžić.

Kako je istaknuo za Fenu direktor Zavoda Boris Trapara, Mapa je rezultat opsežnog i metodičnog istraživačkog rada, a značajna je jer upoznaje i podsjeća na vrijednosti našeg neizbrisivog kulturnog naslijeđa.

U njoj su predstavljene 74 sarajevske džamije sa podacima o periodu izgradnje, njihovim vrijednostima i trenutnom stanju očuvanosti.

Urednik “Arhitektonske mape” je Boris Trapara, a objavljena je uz podršku Ministarstva kulture i sporta Kantona Sarajevo.

Previous Glavaš: Neko iz Nogometnog saveza BiH mora istupiti i preuzeti odgovornost za neuspjehe
Next Direktor: Bolnica Al-Shifa je ‘veliki zatvor’

You might also like

BAŠTINA

Napokon počeli radovi na najugroženijoj fortifikacijskoj kuli kompleksa Kule Zmaja od Bosne

Povoljni vremenski uslovi posljednjih dana pogoduju rekonstrukciji dijela jednog od najznačajnijih kulturno-historijiskih objekata u Bosni i Hercegovini. Radovi na najugroženijoj fortifikacijskoj kuli kompleksa Kule Zmaja od Bosne otkrili su do

BAŠTINA

Obnova kule Zmaja od Bosne dovest će veći broj turista u Gradačac

Glavni izazovi s kojima se turistički radnici Tuzlanskog kantona susreću u razvoju turizma i pozicioniranju turizma na domaćem i međunarodnom turističkom tržištu jesu nedostatak  valoriziranih kulturno-turističkih resursa i nedostatka tržišno

BAŠTINA

Mustaj-begov most u Klepcima – Čapljina

Hercegovački sandžak-beg Mustafa-beg (Mustaj-beg) sagradio je 1517. godine most u selu Klepci kod Čapljine. Prema nekim izvorima, 150 godina kasnije, most je obnovljen, a ta obnova je zadužbina čuvenog počiteljskog