Promovirana knjiga lirskih pjesma o znamenitoj porodici Ljubovića
U organizaciji IC Štamparije sinoć je u Centru za kulturu Grada Mostara promovirana knjiga lirskih pjesama, baladi i romansi Nusreta Omerike o znamenitoj bošnjačkoj porodici Ljubovića pod naslovom „Na dvoru pod prstenom djevojka“.
Uz autora o knjizi su govorili prof.dr. Fruk Taslidža, Anesa Bašić, dok je prof. dr. Alija Pirić nešto više govorio o ishodišnom motivima koji su Omeriku odredili i kao pjesnika i kao istraživača.
Porodica Ljubovića je jedna od uglednih bosanskohercegovačkih porodica koje su obilježile historijske tokove na našim prostorima.
– Porodica Ljubović je više od četiri stoljeća ,pored ostalog, bila i nositelj kulture . Omerika u knjizi donosi podatke iz različitih historijskih izvora iz kojih se može pratiti razvoj te porodice. Kroz sva ta stoljeća vidimo da je to bila vrlo ugledna i priznata porodica, da je obavljala vrlo važne poslove u lokalnoj administraciji i glavnim historijskim tokovima – kazao je dr. Taslidža.
Knjiga će, prema njegovom mišljenju, biti snažan poticaj za nova naučna istraživanja kako bi se produbila saznanja iz lirskih i epskih pjesama o Ljubovićima. Stoga je ona istovremeno i poziv historičarima da se upuste u tu vrstu izazova.
U izjavi za preporod.info Omerika kaže da je ova knjiga i dio njegovog zavičajnog duga prema porodici Ljubović koji su stolovali u Odžaku kod Nevesinja.
– U knjizi sam sakupio oko 70 lirskih pjesama, balada, sevdalinki i romansi. Od njih desetak je sačuvano na Harvardu i nisu do sada publikovane. Njih je zabilježio milman Pery 1933.g. dok je boravio u Mostaru, Stocu, Nevesinju i Gacku – pojašnjava Omerika.
Nakon Mostara planirane su promocije i Stocu, Jablanici, Konjicu, Travniku, Bihaću, Goraždi i drugim gradovima.
Knjiga „Na dvoru pod prstenom djevojka“ ujedno je i najava njegove nove knjige epskih pjesama o Ljubovićima. I u njoj će se naći nekoliko njih koje nikada do sada nisu objavljene. Knjiga će imati preko 650 stranica. Iz štampe bi trebala izaći već početkom naredne godine.
You might also like
Veliki kralj Bosne dobija spomenik u glavnom gradu bosanske države!
Konkursna komisija stručnog žirija za izradu idejnog rješenja spomenika bosanskog kralja Tvrtka I Kotromanića proglasila je najboljim tri učesnika konkursa kojima će biti dodijeljene nagrade. Bosanski umjetnik, kipar i profesor Stijepo
‘Šute kao bogomili’ i djed koji ne laže
Naš književnik Mehmed-beg Kapetanović Ljubušak u svom djelu ‘Narodno blago’ iz 1887. bilježi zanimljive narodne izreke i daje tumačenje istih… Laže, da je djed. (Ovu sam rečenicu najprvo čuo prošle
Ostaci jedinog preživjelog molitvenika pripadnika Crkve bosanske
RUKOPISI CRKVE BOSANSKE Izvor: Tragom pisane baštine BiH