U međunarodnom Atelje Ismet Mujezinović Tuzla, u organizaciji Udruženja zrakoplovaca Zračni Most jučer, 25.04.2023.godine, održan je Okrugli sto na temu “Značaj zračnog mosta za enklave u istočnoj i zapadnoj Bosni u vojno-političkom i humanitarnom kontekstu”.
Nakon 28 godina po prvi put se javno govorilo o najhumanijoj i najplemenitojoj misiji Zrakoplovstva Armije Republike Bosne i Hercegovine.
U pitanju je jedna od aktivnosti u sklopu obilježavanja 7. maja, datuma koji je nedavno prošao Skupštinsku proceduru u formi inicijative Udruženja zrakoplovaca Zračni most Tuzla, da se uvrsti u Zakon o značajnim datumima, događajima i ličnostima na području TK i obilježava kao Dan zračnog mosta, o čemu je predsjednik Uruženja brigadir OS BiH u penziji pilot Izudin Maleškić rekao:
Na važnost podsjećanja i razvijanja kulture pamćenja te naučnog pristupa u istraživanju i dokumentovanju svih segmenata otpora ratu protiv Bosne i Hercegovine govorili su profesori Univerziteta u Tuzli Izet Šabotić i Sead Selimović.
Dr.sc. Izet Šabotić je istakao važnost značaja vojne formacije koja je radila na uspostavi zračnog mosta s enklavama.
S malim kapacitetima, vojna organizacija uspjela je izvoditi operacije taktičkog i operativno-strategijskog nivoa. Stvorena je veza između slobodnih teritorija i enklava u istočnoj i zapadnoj Bosni, o čemu je između ostalog govorio general u penziji Enes Husejnović.
General Enes Husejnović govorio je o značaju zračnog mosta posmatran kroz vojno-političku i humanitarnu prizmu. Također je bilo riječi o žrtvama, a najveća tragedija se dogodila 7. maja 1995. godine.
Taj let je bio i zadnji let za enklave u istočnoj Bosni. Let za Žepu 7.maja 1995.godine završio je tragedijom, pogibijom kompletne posade helikoptera, pilota Džemala Malkića i Envera Čokića, kao i letača tehničara Izeta Džambića. Tada su poginula i tri ljekara, dr. Sead Halilović, dr. Husein Halilović i dr. Muhamed Deljković. Također poginula su i šestorica putnika, a deset ih je teže ili lakše povrijeđeno.
Okrugli sto je bio prilika da se javnost upozna i sa herojima zračnog mosta u Krajini, gdje je poginula i prva zrakoplovna žrtva, pilot Samir Beganović. Poginuli su i piloti Edvin Iftić i Meho Merdanić kao i ministar vanjskih poslova R BiH dr. Irfan Ljubjankić i članovi njegove delegacije.
General Mustafa Polutak govorio je o važnosti institucionalnog obilježavanja datuma ili događaja u kontekstu zaštite tekovina odbrambenog rata i ukupne borbe za Bosnu i Hercegovinu, a general Azir Osmanović o značaju letova za Srebrenicu i njihov doprinos opstanku enklave Srebrenica prije izvršenja genocida.
Ovo je prvi i vrlo značajan iskorak u upoznavanju javnosti s djelovanjem zrakoplovstva Armije R BiH, o kojem se malo zna i jedini su koji nemaju svoj datum za obilježavanje. Članovi Udruženja Zračni most, rade na ispravljanju svojevrsne nepravde.
(MiruhBosne/tuzlarije.net)