Samir Bečić nastoji doprinijeti domovini: Piše  kongresmenima, poziva Apple da otvori trgovinu u Bosni

Samir Bečić nastoji doprinijeti domovini: Piše kongresmenima, poziva Apple da otvori trgovinu u Bosni

Samir Bečić je svjetski poznati stručnjak za zdravlje i fitnes.

On je “car fitnesa” Hjustona kako ga je proglasio gradonačelnik Sylvester Turner. Autor je knjige HarperCollins ReSYNC Your Life, osnivač Health Fitness Revolution Magazina i kreator ReSyncFitness metode. Samirov rad je predstavljen u mnogim vrhunskim medijima, a poznat je po svojim snažnim motivacijskim vještinama i energičnom prisustvu. Samir u prosjeku održi 100 seminara i zdravstvenih i fitness događaja godišnje. On je trenutno najpraćeniji stručnjak za fitnes na svijetu od strane medija na LinkedInu s preko 3000 novinarskih veza.

Svoju popularnost i poznanstva ovaj Ključanin koristi i djelujući za ‘našu stvar’.

Tako je uputio pismo američkim kongresminemima pvodom aktuelne političke situacije, a dobio je i odgovor koji prenosi N1.

-Članovi američkog Kongresa izrazili su zabrinutost zbog poteza člana Predsjedništva BiH Milorada Dodika u odgovoru na pismo u kojem ih je Samir Bečić, ugledni fitness trener koji živi i radi u Houstonu, pozvao da pomognu u rješavanju krize u Bosni i Hercegovini.

Članica američkog Kongresa iz savezne države Missouri, Ann Wagner, navela je da je ponosna što predstavlja najveću populaciju Bosanaca u SAD, te da su Bosanci postali “vitalni članovi” zajednica grada St. Louisa.

“Danas, produbljivanje podjela u Bosni, podstaknuto bezobzirnim prijetnjama secesijom od političara bosanskih Srba poput Milorada Dodika, predstavlja možda najveću prijetnju stabilnosti na Balkanu. Izuzetno me zabrinjava kada vidim nacionaliste bosanskih Srba, u koordinaciji sa nemilosrdnim Putinovim režimom, kako rade na poništavanju napretka koji je Bosna postigla u proteklih nekoliko godina,” napisala je Wagner.

Ona je podcrtala da ne može ni zamisliti bol koju Bosanci osjećaju kada Dodik negira genocid počinjen u Srebrenici ili kada prijeti raspadom BiH.

“Ovi postupci su uvredljivi za one koji su izgubili svoje voljene u bosanskom ratu i veoma su opasni za budućnost BiH kao jedinstvene, multietničke države,” napisala je Wagner.

-Wagner je navela da je 28. oktobra prošle godine pitala zvaničnike State Departmenta tokom saslušanja u Domu Komiteta za vanjske poslove o planovima Bidenove administracije da upotrijebi sankcije kao odgovor na “provokacije” srpskih političkih predstavnika u BiH te da je zadovoljna što su SAD uvele takve sankcije.

“Kao član Kongresa, nastavit ću se boriti da osiguram da SAD neće tolerisati akcije koje ugrožavaju stabilnost i prosperitet Bosne. Uvijek ću biti solidarna sa bosanskom zajednicom i učinit ću sve što je u mojoj moći da se ne ponove gnusne i grozne radnje koje su izazvale rat u BiH,” dodala je ona.

Član Kongresa Pete Sessions je u svom odgovoru Bečiću naveo da su SAD veliki prijatelj BiH.

“Želim da vas pohvalim za vašu posvećenost Gradu Houstonu i vašu promociju onih američkih vrijednosti do kojih tako jako držimo. U BiH će SAD uvijek podržavati te vrijednosti slobode svim srcem,” napisao je on.

On je navodi da su nakon rata u BiH, SAD i njeni saveznici, uključujući Evropsku uniju, priznali teritorijalni integritet i suverenitet BiH Dejtonskim sporazumom.

“Ništa neće promijeniti tu činjenicu i mi smo uz vas. Milorad Dodik je bio i biće osuđivan zbog svojih koruptivnih radnji i misije delegitimizacije Dejtonskog sporazuma,” napisao je Sessions, te podsjetio da je podsekretar američkog ministra trezora za terorizam i financijske obavještajne službe Brian E. Nelson u januaru prepoznao opasne odluke ovog člana Predsjedništva BiH.

“Mi u Washingtonu se sjećamo razornih jugoslovenskih ratova i njihove ogromne cijene u ljudskim životima. Učiniti ćemo sve što je potrebno da se ovakva tragedija izbjegne. Stoga ću iz svog ureda poslati pismo Sekretaru (Antony) Blinkenu, zamjeniku pomoćnika državnog sekretara Gabrielu Escobaru i obavijestiti ih o našoj podršci Dejtonskom sporazumu,” napisao je on.

Član Kongresa Troy E. Nehls je odgovorio da su mnogi izrazili duboku zabrinutost zbog situacije u BiH.

“Mnogi tvrde da SAD ponovo moraju uskočiti kako bi zaustavile napore Milorada Dodika da uspostavi vojsku Republike Srpske i njegove pokušaje secesije. Budite sigurni da ću vaše stavove imati na umu kada Kongres bude razmatrao buduće političke opcije,” napisao je on.

Urgiranje prema tehnološkom gigantu Apple

Bečić je nedavno obzanio da priprema službeno pismo koje ću poslati Appleovom izvršnom direktoru Timu Cooku i njegovih 10 najboljih rukovodilaca sa zahtjevom da se u buduće ažuriranje uključi bosanski jezik i tastatura.

-Osim toga, ja bih (zajedno s nebrojenim drugim Bosancima-Amerikancima i Bosancima) bio oduševljen da vidim otvorenu prvu zvaničnu Apple trgovinu u Bosni i Hercegovini.
Da jedna od najvećih kompanija na svijetu otvori radnju u mojoj zemlji rođenja označit će novi val povećanog američkog prisustva i uspješnog poslovanja u BiH – istakao je ovaj uspješni čovjek.

(MiruhBosne/N1)

Previous Tešanjske priče o uspjehu: Braća investiraju 30 miliona, grade rezidenciju sa 170 stanova i penthausima
Next Posljedica američkih sankcija: Prointer ITSS skinut s liste partnera Microsofta

You might also like

NAŠI DANI

DerStandard podsjeća da RH i Srbija po Dejtonskom sporazumu nemaju pravo da se miješaju u politička dešavanja u Bosni

Strah od dalje diskriminacije uoči novih pregovora u Bosni – piše austrijski list DerStandard u naslovu. Nakon neuspjeha u Neumu, u četvrtak će se ponovo raspravljati o ustavnim reformama. Venecijanska

SPORT

Gradonačelnica Karić posjetila Košarkaški klub „Bosna Royal“

Gradonačelnica Sarajeva Benjamina Karić sa zamjenicom Anjom Margetić u srijedu je posjetila Košarkaški klub „Bosna Royal“. Almir Bradić, predsjednik najuspješnijeg kluba svih vremena u BiH i jedinog evropskog košarkaškog prvaka

NAŠI LJUDI

U Splitu obilježena 30. godišnjica nezavisnosti Bosne i Hercegovine

Svečanom akademijom u organizaciji bošnjačkih udruženja u četvrtak je u Splitu obilježena 30. godišnjica nezavisnosti Bosne i Hercegovine na temelju referenduma o nezavisnosti koji je održan 29. veljače/februara  i 1. ožujka/marta