‘Dolje, ispod sela, ležale su njih četiri…’

‘Dolje, ispod sela, ležale su njih četiri…’

Opet je dvadeset peti septembar… objava Eniza Gabeljića i podsjećanje na četiri ubijene djevojčice Srebrenice.

-Na današnji dan, 1992. godine, ležao sam u svojoj sobi i pokušavao zaspati. Već dugo smo odsječeni od svijeta, bez struje, bez hrane, bez ikakvih informacija. Kadrija i ja smo prije koji dan, iz Potočara, po noći, iz razrušene fabrike akumulatora uspjeli natovariti na konja kanister sumporne kiseline, uvezati po jedan paket anodnih i još jedan paket katodnih ploča, pa spakovati nekakav akumulator. Da naveče svijetli žižak.

Na tu spravu, uspjeli smo spojiti i kasetofon. I, u tom beznađu, naveče, sakupljali smo se svi u jednoj sobi i u mraku slušali muziku: Adem, Aziz, Farkan, Kadrija, Fajko, Hamdija, Kemo, Seid, Nedžad, Sejad, Kuba, Sadik… mnogi drugi dječaci…

Elem, tog sunčanog dana, na današnji dan, 92-ge, pustio sam sebi muziku i pokušavao zaspati, da ne mislim na glad. I, baš u momentu kad je Dino Merlin u zadnjem refrenu ulazio u visoku oktavu, ouououou, lažu lažuuu meeeeeeee… stakla su popucala. Iskočio sam kroz prozor i potrčao gdje je najveća vriska.

Dolje, ispod sela, ležale su njih četiri. Ešefa je bila pri svijesti. Stomak, iskidan. Pogledala me pravo u oči i rekla – Enize, jel’ de da ja neću umrijeti? – Ma, nećeš… slagao sam…

Naveče su malena tijela u napuštenoj kući u Durmićima poredali jedno do drugog da sačekamo mrak, da ih pokopamo, po danu se nije smjelo jer se mezarje vidi sa Koprivačkog brda, odakle tuče tenk. Otišao sam da ih vidim. Usta moje Nermine, moje Mrke, kako smo je svi zvali, bila su razvučena u poluosmijeh. Ne znam zašto, ali u tom momentu najtužniji mi je bio nagovještaj karijesa na prednjem zubu.

I, dobri moji fejsbuk prijatelji, znam da je mnogima puna kapa ratnih priča i rasprava tipa je l’ bila – nije l’ bila agresija, je l’ bio – nije l’ bio genocid… i znam da mnogi od vas zaokupljeni svojim životima, tegobama i radostima, ovakve priče ponekad smatrate dosadnim, neki i nepristojnim, ali, kad dođe 25. septembar, ne mogu da ćutim.

Jer dva aviona, tog dana JESU doletjela iz Srbije. Jer je nemoguće da neko uzme dva bombardera sa aerodroma i ispusti rakete na selo koje nije ni blizu linije razgraničenja a da o tome u dnevnicima letenja ne postoje podaci, službene zabilješke, zapovijedi, izvještaji. Jer su Mrka i Ešefa imale 12 godina, Ramiza 10, a Ševala samo 7 godina. Jer ni jedan od dječaka spomenutih u ovom postu nije živ. Često pomislim – da bogdo nisam ni ja…

Previous Larisa Cerić: Želja mi je da u Parizu osvojim medalju
Next Rekonstrukcija Vlade KS u raskoraku: Marjanović preuzeo dužnost u Zagrebu, ali kadrovira u Sarajevu

You might also like

PISMENOST / KNJIŽEVNOST

Hasanova knjiga o genocidu: O “Surviving Srebrenica” govori i premijerka Škotske

U Škotskoj je ovih dana na engleskom jeziku odštampana knjiga “Surviving Srebrenica“, autora Hasana Hasanovića, koja predstavlja jedno od najvažnijih svjedočanstava o genocidu počinjenom u julu 1995. godine u Podrinju.

AGRESIJA|GENOCID|URBICID

Tabaković: Tražim lobističku grupu kojoj bi prodali 50 posto potraživanja od RS, Srbije, i Crne Gore

Nakon presude u Sjedinjenim Američkim Država u korist žrtava rata advokat Sulejman Tabaković traži lobističku grupu kojoj bi prodali 50 posto potraživanja od entiteta RS (BiH), Republike Srbije i Crne

NAŠI DANI

I optužnica za zločine u Ključu protiv nedostupnih osoba

Četiri osobe protiv kojih je Tužilaštvo Bosne i Hercegovine podiglo optužnicu za strijeljanje 78 osoba na području Ključa tokom 1992. godine, imaju srbijansko državljanstvo i nalaze se na području ove