Grupa nezavisnih eksperata Ujedinjenih nacija osudila je u četvrtak nasilje nad civilima u Izraelu i “kolektivnu kaznu” osvetničkih napada na Gazu.
Osuđujući “užasne zločine koje je počinio Hamas”, grupa je navela da je Izrael pribjegao “neselektivnim vojnim napadima na već iscrpljeni palestinski narod Gaze”.
– Živjeli su pod nezakonitom blokadom 16 godina, a već su prošli kroz pet velikih brutalnih ratova, za čije se žrtve i dalje ne zna – navodi se u saopćenju grupe, koja uključuje nekoliko specijalnih izvjestitelja UN-a.
– Ovo predstavlja kolektivno kažnjavanje. Ne postoji opravdanje za nasilje koje neselektivno cilja na nedužne civile, bilo od Hamasa ili izraelskih snaga. Ovo je apsolutno zabranjeno međunarodnim pravom i predstavlja ratni zločin – navode istražitelji.
Grupa je saopćila da uzimanje talaca u kontekstu neprijateljstava također predstavlja ratni zločin.
– Civili koje je zarobio Hamas moraju odmah biti oslobođeni, dok njihova sudbina i to gdje se nalaze u zatočeništvu moraju biti objavljeni – naglasili su stručnjaci.
Broj poginulih u Izraelu od subote je porastao na više od 1.300 ljudi. Većina su civili koje je Hamas ubio u svojim kućama, na ulicama ili na plesnoj zabavi.
Deseci izraelskih i stranih talaca vraćeni su u Gazu.
Izrael je u četvrtak saopćio da neće biti humanitarnog prekida opsade pojasa Gaze dok svi njegovi taoci ne budu oslobođeni, prenosi Reuters.
ICRC: Humanitarna situacija u Gazi alarmantna, zdravstveni sistem na rubu kolapsa
Međunarodni komitet Crvenog križa (ICRC) upozorio je da se humanitarna situacija u Gazi alarmantno i opasno pogoršava, a da je tamošnji zdravstveni sektor na rubu kolapsa.
Glasnogovornica Ureda ICRC-a za Bliski istok Imane Trabelsi rekla je za Anadolu da raste broj ljudi kojima je potrebna medicinska njega zbog problema u zdravstvenom sektoru u blokiranoj Gazi, te da bolnice, zdravstvene ustanove i timovi za pomoć rade pod velikim pritiskom.
“Nedostatak je električne energije u zdravstvenom sektoru, a iscrpljuju se i zaliha lijekova i pomoći. Ova situacija prisiljava zdravstvene institucije da koriste privatne generatore za proizvodnju električne energije, ali čak i to je vrlo teško i u većini slučajevi nemoguće zbog smanjenja zaliha goriva“, kazala je Trabelsi.
Što se tiče problema snabdijevanja vododom u Gazi, Trabelsi je rekla da je veliki problem nedostatak pitke vode i vode za kućnu upotrebu.
Trabelsi je rekla da je zbog napada i nestanka struje zaustavljen rad u tri od pet postrojenja za prečišćavanje vode u Gazi, te da je došlo do smanjenja proizvodnje vode za kućne potrebe za oko 40 posto.
Istakla je da humanitarna pomoć treba da bude dopremljena u region što je prije moguće, Trabelsi je rekla je ovo je “pitanje života i smrti“.
Trabelsi je naglasila da je prioritet Međunarodnog komiteta Crvenog krsta da sve strane koje su uključene u sukob ispune svoje zakonske obaveze u pogledu sigurnosti i interesa civila, zaštite infrastrukturu i obezbjeđuju osnovne potrebe stanovništva tokom rata.
Izvor: Agencije