U 2021. godini neobrađeni aluminij izvezen iz svih zemalja svijeta bio je vrijedan ukupno 74,5 milijardi dolara (145,8 milijardi KM), što je prosječno povećanje od 44,9 posto u petogodišnjem razdoblju, počevši od 2017. godine, podaci su stranice Worldstopexports.com, prenosi Bloomberg Adria.
Od 2020. do 2021. godine vrijednost izvezenog sirovog aluminija porasla je za 62,1 posto. Po vrijednosti, šest najvećih izvoznika – Kanada, Rusija, Indija, Ujedinjeni Arapski Emirati, Malezija i Norveška čine 51,3 posto ukupnih isporuka aluminija.
Aluminij je u svijetu najčešće korišten metal i osnovni je sastojak za širok raspon proizvoda koji se mogu reciklirati. Ovo posljednje uključuje limenke za piće, građevinski materijal i transportna vozila.
Među top 100 izvoznika našle su se i zemlje iz regiona. Najveći izvoznik aluminija, kada je riječ o regionu, je Slovenija, koja je u 2021. izvezla aluminija u vrijednosti od 385,7 miliona dolara (754,8 miliona KM) i nalazi se na 35. mjestu najvećih izvoznika.
Bosna i Hercegovina zauzela je 44. mjesto u svijetu i drugo u regionu s izvozom aluminija u vrijednosti od 263,9 miliona dolara (516,5 miliona KM). U prvih šest mjeseci ove godine iz BiH je izvezeno aluminija u vrijednosti od 519.127.011 KM.
Aluminij Industries Mostar pozicionira se kao jedna od najvećih ljevaonica u Evropi, s proizvodnjom koja osigurava više od 20 posto potrošnje trupaca na italijanskom tržištu. U samo osam mjeseci proizvodnje tokom prošle godine Aluminij je postao najveći uvoznik u BiH i drugi najveći izvoznik.
U julu 2019. godine Elektroprivreda Hrvatske zajednice Herceg-Bosne prekinula je isporuku električne energije, čime je proizvodnja u Aluminijskom kombinatu Mostar, u vlasništvu Vlade FBiH i malih dioničara po 44 posto i R. Hrvatske sa 12 posto, ugašena.
Prestanak proizvodnje akumulirao je nezadovoljstvo oko 900 radnika koji su organizovali masovne proteste, a Vlada FBiH, predvođena premijerom Fadilom Novalićem te resornim ministrom Nerminom Džindićem, pregovarala je sa zainteresiranim ponuđačima za preuzimanje Aluminija Mostar.
Podružnica M.T. Abraham grupe, kinesko-izraelskog konzorcija, Aluminij Industries d.o.o. i Aluminij d.d. Mostar 2020. godine potpisali su ugovor o zakupu pogona mostarske kompanije. Abraham grupa i njeni partneri započeli su primjenjivati strateški plan, sve kako bi se osigurao početak rada Aluminij d.d. Mostar u zadanom roku.
Zahvaljujući predanim radnicima i jednoglasnoj podršci svih nivoa vlasti, Aluminiju je vraćena stabilnost. Aluminij Industries višestruko je povećao proizvodnju metala od ponovnog pokretanja pogona, što je rezultat ulaganja oko 7,5 miliona eura (14,6 miliona KM).
To je uključivalo ulaganje u novu opremu te modernizaciju pogona. U prilog ovome govore i podaci LRC-a, prema kojima je kompanija 2020. godinu završila s gubitkom od 3,3 miliona KM, da bi u prošloj godini prihodovala 454,4 miliona KM, upošljavala 211 ljudi, a neto dobit iznosila je 23,3 miliona KM.
Ukupan plan proizvodnje za 2022. godinu iznosi 210.000 metričnih tona trupaca, blokova i ingota u pogonima Ljevaonice, dok se mjesečno, počevši od svibnja, planira proizvoditi 19.100 tona. To u poređenju sa sadašnjom proizvodnjom predstavlja povećanje od 64 posto metala aluminija.