Danas, 15.12.2023. godine, završnica Studentske lige Svjetske turističke organizacije (UNWTO), održana u slikovitom gradu Madridu u Španiji, svjedočila je trijumfu bosanskohercegovačkog duha inovativnosti dok su se dva mlada tima iz Bosne i Hercegovine istakla na svjetskoj sceni, ostavljajući neizbrisiv trag.
U kategoriji srednjih škola, tim “Rose Brandis”, iz Mješovite srednje škole Travnik, osvojio je prvo mjesto izuzetnom prezentacijom i inovativnim prijedlogom. Njihov vizionarski koncept fokusirao se na obnovu skakaonice na planini Vlašić, zajedno s dinamičnom strategijom promocije na Instagramu kako bi doprinijeli promociji destinacije. Posvećenost tima kombiniranju pustolovnog turizma s društvenim medijima privukla je pažnju međunarodnog žirija i osigurala im zasluženu pobjedu.
U kategoriji fakulteta, tim Visoke škole za turizam i menadžment iz Konjica „VS TIM“, također je osvojio prvo mjesto, koje dijeli sa švicarskim timom SHL, predstavljajući revolucionarnu ideju primjene inovacije GeoFood. Njihov prijedlog, korištenja isključivo domaćih proizvoda u cilju privrednog rasta i otvaranja radnih mjesta za stanovnike ruralnih područja, kao i održivost turizma u Bosni i Hercegovini, pokazao je potencijal primjene ovog koncepta u mjestu Šipovo.
Pobjednički timovi već su ranije ostvarili pobjedu na takmičenju Studentske lige UNWTO-a za Bosnu i Hercegovinu, održanom u lipnju ove godine i tako dobili priliku da predstavljaju Bosnu i Hercegovinu na svjetskom takmičenju. Naziv ovogodišnjeg izazova je „Off the Beaten Track“ („Mimo utabanih staza“), a tema „Turizam u službi ruralnog razvoja“. Za ovo izdanje naši timovi su radili na rješenjima za podršku održivom razvoju ruralnog turizma kroz Ciljeve održivog razvoja (SDGs) duž staza Via Dinarice u Bosni i Hercegovini. Posvećenost timova održivosti i promociji lokalnih resursa istaknula je vrijedan doprinos bosanskohercegovačke omladine globalnim razgovorima o inovacijama, zaštiti okoliša i razvoju održivog turizma.
Učestvovanje Bosne i Hercegovine u ovom takmičenju podržano je u sklopu projekta BRIDGE, koji podstiče međukulturalni dijalog i interakciju među mladima iz različitih sredina oko prirode, nauke, turizma i zaštite okoliša, u konačnici doprinoseći premošćivanju društvenih i kulturoloških podjela i vraćanju povjerenja među mladima. Projekt BRIDGE, uz financijsku podršku Italijanske agencije za razvojnu saradnju (AICS), i u partnerstvu s Ministarstvom vanjske trgovine i ekonomskih odnosa, Federalnim ministarstvom okoliša i turizma te Ministarstvom trgovine i turizma RS, implementira i sufinansira Razvojni program Ujedinjenih nacija u Bosni i Hercegovini (UNDP BiH).