Živinice – na godišnjicu Povelje Kulina bana, promocija knjige „Bosanski pravopis“ autora Refika Bulića

Živinice – na godišnjicu Povelje Kulina bana, promocija knjige „Bosanski pravopis“ autora Refika Bulića

Gradonačelnik Grada Živinice Began Muhić upriličio je ovih dana prijem za Refika Bulića, autora knjige „Bosanski pravopis“.

„Bosanski pravopis“ Refika Bulića kapitalno je djelo za bosanskohercegovačku nauku o jeziku. Autor pravopisa Refik Bulić istakao je da je iza njega pet godina teškog i iscrpljujućeg rada, ali da se nada da će ovaj pravopis dugo služiti onima kojima je namijenjen.

Ovo je prvi pravopis bosanskoga jezika sa akcentiranim Pravopisnim rječnikom. Ovaj Pravopis ima na umu tradiciju i modernost pa prati određene pojave, ali donosi i pravopisne preporuke, što je razlog više da ovaj pravopis imaju svi oni koji se žele upoznati s pravopisnom normom, standardima i preporukama.

„Bosanski pravopis“ ima 1.144 stranice i oko 50.000 akcentiranih rječničkih odrednica i pravopisne preporuke raspoređene u 1.242 tačke.

Kao prednost ”Bosanskog pravopisa” u odnosu na prethodne pravopisne priručnike, jesu preciznije i detaljnije preporuke, dosta veći broj primjera, te reprezentativniji izbor izvora iz kojih potječu primjeri, a posebna je činjenica da je Pravopisni rječnik akcentiran i kao takav postavlja normu za neke buduće priručnike.

Refik Bulić je redovni profesor na Filozofskom fakultetu Univerziteta u Tuzli. Objavio je 14 knjiga, oko stotinu naučnih i stručnih radova te brojne književne tekstove.

Ovom prilikom formiran je Organizacioni odbor koji će pripremiti sve za promociju ovog djela u Živinicama. Naime, promocija knjige „Bosanski pravopis“ autora Refika Bulića biće upriličena u Bosankom kulturnom centru Živinice, 29.08.2023. godine, u 18 sati, a u povodu godišnjice Povelje Kulina bana, odnosno početka Mjeseca bosanske pismenosti.

Povelja Kulina bana napisana je 1189. godine i najstarija je bosanska isprava, pisana bosanskim književnim jezikom, ćiriličnim pismom bosančicom i latiničnim pismom na latinskom jeziku. To je dvojezični dokument, što znači da je namijenjen i onima koji ne razumiju bosanski jezik. Povelja je ne samo do sada najstariji pronađeni očuvani bosanski državni dokument, već i Povelja bosanskoga bana i najstariji državni dokument kod svih južnoslavenskih naroda i država. Potvrđuje državnost Bosne i Hercegovine u 12. stoljeću i prvi je bosanskohercegovački dokument upućen stranom vladaru.

Njen značaj ogleda se u dva područja, historiji bosanske državnosti i historiji bosanskog jezika.

Gradonačelnik Began Muhić je ovom prilikom pozvao sve zainteresirane građane Grada Živinice da dođu na promociju ove izrazito važne knjige „Bosanski pravopis“, te da tom prilikom iz Živinica pošaljemo poruku ponosa i zahvalnosti našem uvaženom profesoru Refiku Buliću, za ovako važno djelo, kako za Grad Živinice, tako i državu Bosnu i Hercegovinu.

Previous Orban traži komandovanje nad EU trupama u Bosni i Hercegovini
Next Najava 11. internacionalne likovne kolonije „Stara Bosna“ u Vranduku

You might also like

PISMENOST / KNJIŽEVNOST

Besplatni udžbenici za osnovce u Tuzlanskom kantonu

Učenici osnovnih škola u Tuzlanskom kantonu od naredne školske godine imat će besplatne udžbenike. Odluka je ovo Vlade Tuzlanskog kantona, koja je putem rebalansiranog budžeta osigurala sredstva za kupovinu za

PISMENOST / KNJIŽEVNOST

Mlada Eneya Jenkins napisala knjigu o daidži koji je ubijen tokom agresije na Bosnu i Hercegovinu

Autorica knjige “Jedna narandža za bezbroj ruža” Eneya Jenkins, kćerka poznate Sanele Jenkins, potpisala je danas u Sarajevu ugovor sa direktorom izdavačke kuće “Dobra knjiga” Izedinom Šikalom, koji će prevesti

PISMENOST / KNJIŽEVNOST

Promovisana knjiga ‘ Priče o muzici u Bosni i Hercegovini ‘

Promocija knjige “Stories about Music in Bosnia and Herzegovina: dedicated to Folke Rabe” (Priče o muzici u Bosni i Hercegovini: posvećeno FolkeU Rabeu) autorica prof. dr. Lane Šehović, prof. dr.