Home » Ranko Balaban i ostali: Za zločine u Bosanskom Novom 162 godine zatvora
AGRESIJA|GENOCID|URBICID NAŠI DANI

Ranko Balaban i ostali: Za zločine u Bosanskom Novom 162 godine zatvora

Sud Bosne i Hercegovine izrekao je prvostepenu presudu kojom su desetorica optuženih za zločine u Bosanskom Novom osuđeni na ukupno 162 godine zatvora, piše detektor.ba.

Ranko Balaban, Ratko Goranja, Nikola Reljić, Mirko Odžić, Ranko i Dragan Baltić osuđeni su na po 18 godina, Rajko Karlica, Milenko Brčin te Milenko Babić na po 15, dok je Miroslav Kapetanović osuđen na devet godina zatvora za zločine počinjene na području Bosanskog Novog.

Vijeće je van svake razumne sumnje zaključilo da su svi optuženi počinili krivična djela i saizvršilaštvo na način kako je opisano u optužnici.

Izricanju presude nisu prisustvovali optuženi Ranko Balaban, Ratko Goranja, Nikola Reljić, Rajko Karlica, Milenko Brčin i  Miroslav Kapetanović.

Vijeće je utvrdilo da su svi optuženi 22. juna 1992. godine, nakon sahrane ubijenog srpskog vojnika, kao naoružana grupa koju je činilo više od 20 vojnika, krenuli u sela Aliće i Ekiće. Tu su, kako je zaključeno, natjerali civilno bošnjačko stanovništvo da izađe iz kuća, pod prijetnjama da će ih ubiti ako to ne urade, pucajući i galameći na njih poveli ih prema pravoslavnom groblju gdje su muškarce tukli kundacima, šakama i nogama, dok su žene i djeca to posmatrali.

„Potom odvajaju oko 90 muškaraca i odvode ih na muslimansko groblje, gdje ih tjeraju da iskopaju grobnicu i stanu oko nje, nakon čega su naoružani vojnici, dobili naredbu da stanu u streljački vod i započnu pucnjavu“, navela je predsjedavajuća Vijeća, Lejla Konjić Dragović, iznoseći prvostepenu presudu.

Tom prilikom ubijena su 24 muškarca, a njihova tijela su pronađena na različitim lokacijama, s obzirom da je grobnica prekopavana, a tijela prebacivana u rijeku. Posmrtni ostaci svih ubijenih još uvijek nisu nađeni.

„Optuženi su proglašeni krivima, jer su znajući za postojenje širokog i sistematičnog napada, koji je za cilj imao progon nesrpskog stanovništva, svojim djelima doprinijeli tome“, rekla je Konjić Dragović, obrazlažući prvostepenu presudu.

Vijeće je nesumnjivo utvrdilo i elemente saizvršilaštva kod svih optuženih, kao i njihove pojedinačne inkriminacije.

Kako je navela sutkinja Konjić Dragović, uprkos protivljenju Odbrana, Vijeće je poklonilo vjeru svjedocima Stojanu i Zoranu Kenjalo, te Draganu Balabanu, koji su sklopili sporazume o priznanju krivice sa Tužilaštvom BiH.

Stojan Kenjalo i Balaban su ranije osuđeni na po sedam, a Zoran Kenjalo na pet godina zatvora.

Prilikom odmjeravanja visine kazne, Vijeće je kao otežavajuću okolnost uzelo svirepost i okrutnost prilikom počinjenja krivičnog djela.

„To se naročito ogleda u činu da su civile natjerali da sami sebi kopaju raku, bez imalo empatije“, kazala je sutkinja Konjić Dragović, te dodala da su olakšavajuće okolnosti za Vijeće bile te da su optuženi bili pod utiskom sahrane ubijenog srpskog vojnika.

Kako se navodi u prvostepenoj presudi, optuženima će u kaznu zatvora biti uračunato vrijeme koje su proveli u pritvoru, te su oslobođeni plaćanja troškova postupka pošto je Vijeće utvrdilo da bi time bila ugrožena njihova egzistencija.

Po izricanju presude, predsjedavajuća Konjić Dragović saopštila je da se optuženima ukidaju dosadašnje mjere zabrane, a da je Vijeće optuženima odredilo kaznu pritvora koja može trajati najduže devet mjeseci.

Na ovu presudu postoji mogućnost žalbe.

Potvrđena oslobađajuća presuda Ramizu Drekoviću